Zadnjih dana intenzivnije razmišljamo o tome kako se zaštititi i očuvati zdravlje u novonastaloj situaciji pandemije corona virusa. Ne tako davno, neki od nas dvojili su odraditi večernji trening ili ne jer vani je temperatura blizu nuli, a još uvijek vučemo kašalj od prošlotjednog trčanja. Bilo da se radi o pandemiji, treninzima ili nekoj drugoj fizičkoj aktivnosti, rekreativci i sportaši češće nego ostala populacija, posežu za dodacima prehrani kako bi tijelu priskrbili potrebne nutrijente i očuvali zdravlje.

 

Iste te dodatke prehrani najčešće progutamo ili popijemo na “eks“ jer njihova konzumacija nepcu ne pričinja neko posebno zadovoljstvo (a zna biti i gore od toga). S druge strane, nadohvat ruke su nam biljke koje u svom svježem ili sušenom obliku, mogu značajno doprinijeti očuvanju imuniteta te pomoći kod brojnih tegoba i bolesti, a istovremeno nepcu pružiti pravo bogatstvo okusa. Radi se, naravno, o začinima. Za tebe smo odabrali neke od najznačajnijih, i u kulinarstvu i po ljekovitim svojstvima. U nastavku pročitaj o njihovoj primjeni i dobrobiti za tvoj organizam.

 

Nije zlato sve što sija – kurkuma

Kurkuma je gomoljasta biljka iz porodice đumbira koja porijeklo vuče iz južne i jugoistočne Azije te se u kineskoj i ayurvedskoj medicini,  osim kao začin, koristi i kao prirodni lijek. Zbog višestrukog utjecaja na zdravlje organizma,  sve veću primjenu ima i u zapadnom svijetu. Karakterističnog je zemljanog i blago gorkastog okusa s notama citrusa.

Tko je testirao svoja kulinarska umijeća dodajući kurkumu jelima ili slasticama, dobro zna da prekrasnu zlatnožutu boju ovog začina nije lako ukloniti s prstiju. Ako kurkumu dodaš u homemade masku za lice, postoji mogućnost da ćeš njezine tragove više puta žustro ribati, ukoliko ne želiš neko vrijeme biti žućkastog tena. Za intenzivnu žutu boju kurkume zaslužan je aktivni sastojak kurkumin. Kada na deklaraciji proizvoda vidiš oznaku E100, nema potrebe za brigom. Radi se o prirodnom bojilu, pigmentu iz kurkume.

Ovaj sastojak ima brojne blagodati za organizam. Pripisuju mu se antioksidativna, protuupalna i antikancerogena svojstva. Kolika je snaga kurkumina, pokazuju istraživanja koja dokazuju njegov utjecaj na slabljenje virusa i bakterija te jačanje imunološkog sustava. Zbog snažnog protuupalnog djelovanja kurkuma je izuzetno korisna kao podrška liječenju reumatskih bolesti. Smiruje upale i otečenost zglobova te poboljšava njihovu pokretljivost. Od pomoći je i kod upale dišnih puteva, potiče probavu, čisti jetru i žučni mjehur te stimulira rad metabolizma.

 

Zlatni napitak nakon treninga

Ukoliko želiš ojačati imunitet korištenjem kurkume na dnevnoj bazi, ne trebaš inzistirati na tome da se kao začin stavlja u svaki obrok koji se priprema za ukućane. Možeš napraviti mali ritual samo za sebe i pripremiti si topli napitak obogaćen kurkumom. Radi se o takozvanom zlatnom mlijeku, koje je odličan napitak za opuštanje prije spavanja ili nakon odrađenog večernjeg treninga.

Od sastojaka ti je potrebno kravlje mlijeko (ili bademovo, kokosovo i slično), kurkuma, crni papar, organsko djevičansko kokosovo ulje (ili drugo po izboru) te malo meda za bolji okus. Crni papar i ulje nužni su sastojci zlatnog mlijeka jer pospješuju apsorpciju kurkumina u tijelu. Na šalicu mlijeka, za početak nemoj stavljati više od trećine čajne žličice kurkume, po jednu čajnu žličicu ulja i meda te prstohvat crnog papra. Sve sastojke osim meda prokuhaj u mlijeku. Kada se napitak malo ohladi, dodaj med i uživaj u ispijanju.

 

Navala osvježenja – đumbir

Sljedeći gomoljasti začin koji će ti pomoći pri jačanju imuniteta je đumbir. Đumbir je biljka trajnica koja izvorno dolazi iz južne Azije, a uzgaja se i u drugim područjima tropske i suptropske klime. Gomolj ili korijen đumbira karakterizira intenzivna osvježavajuća aroma koja mirisom podsjeća na limun, te ljut, oštar i aromatičan okus.

Osim što je izuzetno aromatičan i osvježavajuć začin te je cijenjen i rado korišten u kulinarstvu, korijen đumbira ima i korisne učinke na cjelokupno funkcioniranje organizma. U njemu se nalaze brojni aktivni sastojci koji imaju antioksidativno, antimikrobno, protuupalno i antihistaminsko djelovanje.

Može ti biti od velike koristi kod prehlade i kašlja jer pomaže u liječenju infekcija dišnog sustava, olakšava disanje te potiče eliminaciju sekreta. Kao prirodni antihistaminik sprječava nastanak alergijskih reakcija, astme, hunjavice i sličnoga.

Također, pomaže jetri pri procesu detoksikacije i jačanju imuniteta, smanjuje povišen krvni tlak i kolesterol. Korijen đumbira povoljno djeluje i na probavu. Ublažava želučane tegobe, žgaravicu, nadutost i grčeve te sprječava mučninu.

Zahvaljujući svojim protuupalnim sastojcima, đumbir ima i analgetski učinak kod bolova u zglobovima i mišićima. Budući da poboljšava cirkulaciju, učinkovit je pri uklanjanju štetnih tvari iz mišića i zglobova nakon tjelovježbe čime pomaže njihovom oporavku.

 

Za razbuđivanje ili kao sastojak izotoničnog napitka

Iako je čaj od đumbira odličan pripravak u svrhu jačanja imuniteta i borbe protiv infekcija dišnih puteva, nudimo ti nešto bržu verziju za jutarnje razbuđivanje. Ukoliko si među onima kojima ujutro uvijek nedostaje tih pet minuta prije odlaska na posao, preskoči kuhanje i hlađenje napitka prije nego li ga srkneš s nogu. Jednostavno naribaj jedan centimetar đumbira u čašu, dodaj žličicu meda, a po želji i limuna. Zalij vodom iz slavine (hladnom, toplom ili vrućom – tebi na izbor), promiješaj i pij u sitnim gutljajima. Slobodno progutaj ili prožvači naribane komadiće đumbira, dodatno će te energizirati.

Za energiziranje tijekom ili nakon fizičke aktivnosti, đumbir dodaj izotoničnom napitku kojeg možeš napraviti od prirodnih sastojaka. Osim agruma (limun, naranča, grejp), meda i soli (pazi na količinu), u izotonik naribaj i đumbir. Ukoliko tijekom aktivnosti ne želiš grickati komadiće naribanog đumbira, ili začepiti pumpicu na boci, možeš ga prokuhati, procijediti te s tom tekućinom i preostalim navedenim sastojcima napraviti izotonik po vlastitom ukusu.

 

Dobro poznati miris i okus – cejlonski cimet

Cimet je začin koji nam je poznat od djetinjstva i oduvijek nam je nadohvat ruke. Unatoč tome, dugo vremena imao je samo status začina koji je slasticama davao poseban miris i okus, a malo se pažnje posvećivalo njegovim ljekovitim svojstvima.

Bitno je razlikovati cejlonski od kineskog (kasija) cimeta koji je dostupniji zbog niže cijene i u većoj se mjeri nalazi na policama trgovina. Kineski cimet u sebi sadrži veće količine sastojka kumarina koji može biti štetan za jetru i bubrege. Ukoliko zbog zdravstvenih učinaka konzumaciju cimeta želiš uvesti u svoju dnevnu rutinu, tvoj izbor treba biti cejlonski cimet.

Cejlonski je cimet dobar izvor ugljikohidrata, proteina i dijetetskih vlakana. Obiluje važnim mineralima poput mangana, kalcija, željeza, bakra, cinka. Sadrži i vitamine C, K, B2 i B6. Bogat je, dakle, antioksidansima koji su nezamjenjivi u borbi protiv upala i infekcija.

Zahvaljujući antioksidansima cejlonski cimet pomaže i pri inhibiranju slobodnih radikala nakon intenzivnijih fizičkih aktivnosti. Druga je važna stvar u očuvanju imuniteta i brzina kojom štetne tvari izlaze iz tijela. Budući da cimet čisti krv, potiče cirkulaciju i ubrzava metabolizam, i s te strane gledano, važan je za očuvanje zdravlja.

Cejlonski cimet i med vrlo su ljekovita kombinacija. Pola čajne žličice cimeta pomiješaj sa žličicom meda ili napraviti čaj od cimeta i meda. Za doručak žličicu cimeta možeš umiješati u jogurt, a ovu kombinaciju upotpuniti suhim ili svježim voćem te žitaricom po izboru. Cimet se može dodati i zlatnom mlijeku što mu dodatno obogaćuje okus. Kombinacija je bezbroj, pronađi svoju i osjeti njegove pozitivne učinke.

 

Ljut, ljući, najljući – kajenski papar

Kajenski papar ljuta je papričica intenzivne crvene boje koja raste u suptropskim i tropskim područjima. Na ovom popisu našao se jer je odličan izvor raznih vitamina i minerala, uključujući vitamin A, C, E, vitamine B kompleksa, beta karoten, kalij i kalcij. Zahvaljujući brojnim antioksidansima, njegova konzumacija može spriječiti ili usporiti oksidativnu štetu na tijelu, a samim time i pomoći kod bržeg oporavka nakon većih napora.

Glavni aktivni sastojak kajenskog papra je kapsaicin koji je pruža razne blagodati ljudskom organizmu. Kapsaicin koji daje ljuti okus hrani, ima protuupalna svojstva te ubrzava metabolizam i potiče stvaranje topline u tijelu. Budući da poboljšava cirkulaciju, ubrzava oporavak oštećenog tkiva i osigurava dovoljan prijenos nutrijenata te čišćenje organizma od štetnih tvari. Također, može ublažiti bol i upale u zglobovima i mišićima. Djelotvoran je i kod začepljenosti dišnih puteva čime podržava imunološki sustav tijekom sezona prehlade i gripe.

 

 

Unatoč svim dobrobitima navedenih začina, vodi računa o kvaliteti (organski uzgojeno) i količini koju koristiš u svrhu jačanja imuniteta. Pridržavaj se preporučenih dnevnih doza te na početku upotrebe kreni s manjim dozama koje postupno možeš povećavati.

Prije upotrebe provjeri pripadaš li skupini koja bi trebala izbjegavati pojedini začin i piješ li lijekove na koje bi neki od začina mogao imati negativan učinak. Ako ne postoje takve prepreke, nabavi svoju zalihu prirodnih dodataka (pre)hrani i začini se!

 

Piše: Katarina Gulaš
Foto: bigstockphoto.com